Aby osiągnąć sukces potrzebujesz czegoś więcej niż mglistego marzenia albo nawet precyzyjnie sformułowanego celu. Jak to w życiu — nawet doskonały plan musi po drodze ulec modyfikacjom, ponieważ natrafiamy na nieprzewidziane trudności. Masz dwa wyjścia: poddać się albo załączyć wszelkie pokłady determinacji.

Kiedy masz swój cel, masz również wizję, co chcesz osiągnąć, dokąd zmierzasz. Ta wizja przyszłości po osiągniętym celu jest Twoim drogowskazem, wyznacza kierunek działań tu i teraz. Jednak to nadal tylko wizja, a nie rzeczywistości. Jesteśmy podatni na to, by poddawać się już przy pierwszej porażce, podczas gdy powinniśmy z całych sił chcieć wrócić na wyznaczone tory. To jest właśnie determinacja — podejmowanie stanowczych decyzji i trzymanie się ich nawet w obliczu przeciwności losu.

Pomyśl, co ostatnio czułeś, kiedy wyjechałeś na upragnione wakacje. Zrealizowałeś swoje marzenie. Być może wymagało to wyrzeczeń w postaci kilku miesięcy oszczędzania, ale udało się. Pamiętasz, jakie to był uczucie znaleźć się w wymarzonym miejscu i odpocząć? Teraz przenieś te doświadczenia na realizację celów biznesowych. Mimo że podczas wakacji tracisz pieniądze i tak jesteś zadowolony z osiągania tego celu. Ponosisz jakąś stratę, ale masz też zysk. Myśl podobnie o swojej karierze zawodowej. Zdeterminuj się. Może być trudno, może będzie to wymagało od Ciebie ogromnych nakładów pracy, ale myśl, że na końcu czeka na Ciebie coś przyjemnego. Tak samo jak w przypadku wakacji.

Jaki jest Twój sposób na wewnętrzną motywację oraz determinację?